Uruchomienie Animal Helper w województwie świętokrzyskim
Dzięki wsparciu Fundacji Mushika Animal Helper rozpoczęło swoją działalność w województwie świętokrzyskim.
Animal Helper to "112 dla zwierząt" - aplikacja, która pozwala szybko zgłaszać przypadki zagrożenia zdrowia lub życia zwierząt, reagując na sytuacje takie jak znęcanie się, zaniedbanie, wypadki drogowe oraz inne kryzysy dotyczące zwierząt domowych, dzikich i gospodarskich. Zgłoszenia przyjmowane są 24/7.
Animal Helper działa już w dziesięciu województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, lubuskim, opolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Od marca 2025 również w Świętokrzyskim!
Przeprowadzka Azylu Ktosiowo
Fundacja Ktoś od 2019 roku daje nadzieję zwierzętom, które doświadczyły zaniedbania i krzywdy. Organizacja prowadzi Azyl Ktosioowo będący bezpieczną przystanią dla koni, kóz, owiec, schronienie znajdą tu też potrzebujące psy i koty a od niedawna również szopy i lisy. Celem Fundacji Ktoś jest nie tylko ratowanie, ale też edukowanie społeczeństwa, że zwierzęta to czujące istoty, które zasługują na troskę i szacunek.
Dzięki wsparciu Azyl przeniósł się na kilka razy większy teren – do Musuł pod Warszawą.
Co zyskało Ktosioowo dzięki przeniesieniu? Zwierzęta będą miały większy komfort życia i łatwiej będzie się nimi opiekować (lepsza infrastruktura), azyl będzie mógł przyjąć więcej podopiecznych, łatwiej będzie realizować misję edukacyjną Fundacji Ktoś (świetny dojazd z Warszawy)
Wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki to działająca od 2012 roku ogólnopolska organizacja, walcząca o poprawę losu zwierząt hodowlanych.
Misją organizacji jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.
Otwarte Klatki prowadzą kampanie poświęcone poprawie losu zwierząt hodowlanych, m.in. Jak one to znoszą?, Frankenkurczak, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym. Organizacja walczy także o zakaz hodowli zwierząt na futro w Polsce w ramach kampanii Czas na Zakaz! i promuje ograniczanie konsumpcji produktów odzwierzęcych w kampanii RoślinnieJemy.
Działania Otwartych Klatek obejmują m.in.:
Lobbowanie na rzecz zmian prawnych poprawiających sytuację zwierząt
Publikowanie filmów i zdjęć z polskich ferm
Inspekcje i interwencje na fermach, w tym ratowanie z nich zwierząt
Prowadzenie postępowań sądowych dotyczących znęcania się nad zwierzętami
Wydawanie raportów, broszur i ulotek na temat przemysłowego chowu zwierząt
Organizowanie stoisk informacyjnych i kampanii społecznych
Promowanie diety roślinnej i wspieranie firm we wprowadzaniu roślinnych produktów i dań
Organizowanie w Warszawie międzynarodowej konferencji CARE dla członków ruchu prozwierzęcego
Od 2018 roku Otwarte Klatki współtworzą Anima International – działają w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Bułgarii i Norwegii.
Fundacja Mushika wsparła Otwarte Klatki darowizną na cele statutowe, umożliwiając rozwój działań. Dzięki temu wsparciu Otwarte Klatki mogą skuteczniej realizować swoją misję zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Kampania mającej na celu zakaz stosowania klatek dla cieląt – bułgarska fundacja Nevidimi Zhivotni (“Niewidzialne zwierzęta”)
Nevidimi Zhivotni (“Niewidzialne zwierzęta”) to bułgarska organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt, założona w 2021 roku. Jej misją jest walka o świat, w którym żadne zwierzę nie cierpi bezsensownie. Organizacja dąży do osiągnięcia trwałych i systemowych zmian w traktowaniu zwierząt oraz w postawach społecznych wobec nich.
Obecnie organizacja skupia się wyłącznie na kampanii mającej na celu zakaz stosowania klatek dla cieląt. Kampania ta powstała przy wsparciu fundacji Mushika.
W wielu hodowlach krów cielęta są oddzielane od matek od urodzenia i zamykane w ciasnych klatkach, niewiele większych niż ich własne ciała. Uwięzione cielę spędza pierwsze miesiące życia w izolacji i samotności, bez kontaktu z innymi zwierzętami, oraz bez przestrzeni do zabawy czy biegania. Kampania Bez klatek dąży do wprowadzenie systemowych zmian, które zakończą ten okrutny proceder i zapewnią cielętom lepsze warunki życia.
Dzięki dotacji projektowej od Fundacji Mushika, organizacja:
W niespełna rok zgromadziła 82 tysiące podpisów pod petycją kampanii, pokazując wsparcie obywateli Bułgarii dla tej inicjatywy
Zyskała poparcie ponad 20 posłów reprezentujących pięć z ośmiu partii w bułgarskim parlamencie, zwiększając szanse na realne zmiany w prawie
Sprawiła że zakaz klatek dla cieląt stał się tematem ogólnokrajowej debaty, wielokrotnie pojawiając się w publicznych mediach
Zwiększyła świadomość społeczną na temat cierpienia cieląt
Dzięki wsparciu Fundacji Mushika, Nevidimi Zhivotni może kontynuować działania rzecznicze i edukacyjne, przybliżając Bułgarię do dnia, w którym klatki dla cieląt zostaną zakazane. Sukces w tym kraju może przyspieszyć zmiany na poziomie całej Unii Europejskiej.
Podobnie jak Otwarte Klatki, Nevidimi Zhivotni jest częścią organizacji Anima International, która działa w Polsce, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Norwegii.